دسته بندی نشده

کنسانتره طیور

خوراک یا دان طیور در واقع غذایی برای طیور مزرعه از جمله مرغ، اردک، غاز و سایر پرندگان اهلی است. پیش از قرن بیستم، مرغ‌ها بیشتر در مزارع سنتی  و بدون هیچگونه‌ سیستم مکانیزه نگهداری می‌شدند و با خوردن حشرات، دانه‌های پراکنده در سطح زمین و گیاهان اطراف مزرعه، تغذیه‌ی خود را فراهم می‌کردند. البته در همان دوران نیز دانه‌های مغذی و غلات، پسماندهای غذاهای خانگی، مواد غذایی حاوی کلسیم مانند پوسته صدف و پسماند باغ و باغچه تکمیل‌کننده خوراک طیور بوده است.

تا پیش از پیشرفت دانش مرغداری و کشاورزی، در بسیاری از مزارع گله‌ها را همچنان با همین روش خوراک‌دهی پرورش می‌دادند تا اینکه روش‌‎های نوین خوراک‌دهی و تهیه دان طراحی شده و توسعه یافتند. در روش‌های مدرن جیره‌بندی طیور اغلب از ترکیب اقلامی از جمله غلات مانند ذرت و گندم، مکمل‌های پروتئینی مانند کنجاله سویا، مکمل‌های معدنی و مکمل‌های ویتامینه استفاده می‌شود.

مقدار خوراک و نیاز غذایی به آن به عوامل بسیاری مانند هدف از پرورش طیور (گوشتی یا تخم‌گذار)، وزن و سن طیور، سرعت رشد، میزان مطلوب تخم‌گذاری‌، آب و هوا (هوای سرد یا مرطوب سبب صرف انرژی بیشتر در پرندگان می‌شود) و مقدار غذایی که طیور در  جستجوی خوراک در مزرعه بدست می‌آورند بستگی دارد. همین عوامل سبب شدند تا رفته رفته طیف گسترده‌ای از فرمولاسیون‌های خوراک پدید آیند. همچنین جایگزینی مواد اولیه‌ی ارزان قیمت سب شد تا انواع دان بیش از پیش دستخوش تغییرات شود.

روش‌های تهیه و تولید دان طیور

پیشرفت تکنولوژی در صنعت مرغداری و پرورش طیور باعث شد که امروزه ترکیبات غذایی فرموله شده‌ و دقیقی به لحاظ علم تغذیه به بازار عرضه شود که علاوه بر صرفه اقتصادی، تمامی نیازهای غذایی پرنده را طبق فاکتورهای معین تامین کرده و علاوه بر آن کار را برای سیستم خوراک‌دهی در مرغداری‌ها ساده‌تر کند.

روش‌های تولید دان امروزی علاوه بر اینکه طیور را بطور کامل و دقیق تغذیه می‌کنند، سبب می‌شود تا بسیاری ازعوامل باکتریایی مانند سالمونلا که از طریق تغذیه به طیور منتقل می‌شود از بین بروند و حتی عواملی که مانع رشد بهینه‌ی پرندگان می‌شود و در مواد اولیه منابع گیاهی همچون سویا، گندم و غیره نهفته است در دمای فراوری غیر فعال شوند.

کنسانتره

پیش از این تا حدودی در مورد کنسانتره صحبت کردیم. تا اینجا می‌دانیم که کنسانتره جز لاینفک یک جیره‌ی غذایی کامل برای طیور به حساب می‌آید و حذف آن از دان می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت طیور وارد کند. كنسانتره طيور مجموعه‌ای متراكم از مواد اصلي مورد نياز جهت توليد دان است كه با استفاده از جديدترين اصول فن‌آوری تغذيه و بكارگيری فرمولی متعادل و در عين حال غنی تهيه می‌شود.

تلاونگ در اوایل دهه‌ی ۷۰ از معدود شرکت‌های ایرانی بود که به تولید کنسانتره برای طیور بخصوص مرغ گوشتی و تخم‌گذار روی آورد. یک کنسانتره‌ با کیفیت که بر گرفته از تجربه و دانش متخصصین تهیه شده باشد می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت طیور به بهره‌وری بیشتر آن‌ها منجر شود.

اما کنسانتره از چه موادی تشکیل شده است؟ بطور کلی کنسانتره از مجموع اقلامی مانند دی کلسیم فسفات، کولین کلراید، مکمل‌های معدنی و ویتامینه، اسیدهای آمینه مانند متیونین، ‌لیزین و ترئونین و … تشکیل می‌شود.

مرغدار می‌تواند تنها با افزودن غلات، كنجاله سويا و ذرت و پودر صدف به کنسانتره ۲.۵% با کیفیت تلاونگ مناسب‌ترين فرمول دان را با صرف حداقل زمان تهيه نمايد. مرغدار با این کار از احتمال بروز اشتباه در فرمول‌‌نويسی و ساخت دان می‌کاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *